Socjalizacja szczeniąt – jak nie popełniać błędów?

Czym jest socjalizacja szczenięcia? Czy są to zabawy z innymi szczeniakami na polu, bezgraniczne obskakiwanie ziomków, podgryzanie i gonitwy bez końca? Czy planowe i przemyślane wprowadzanie psa do naszego życia? Socjalizacja bywa nadal mylona z psimi harcami, jednak słowo to ma głębszy sens. Socjalizacja to nabywanie odpowiednich kompetencji społecznych psa, aby w dorosłym życiu był przystosowany do funkcjonowania ze swoim opiekunem.

Kiedy rozpoczyna się okres socjalizacji?

Socjalizacja rozpoczyna się już w 3. tygodniu, kiedy szczeniaczek zaczyna poznawać świat (widzi, słyszy, jego ruchy są bardziej skoordynowane). Pierwszych doświadczeń nabywa w swojej rodzinie. Bawiąc się z rodzeństwem, uczy się siły gryzienia, nauczycielką jest matka oraz rodzeństwo, które wyznacza sobie nawzajem granice. Kiedy nasz pies trafia do domu najczęściej ma 8 tygodni, więc mamy tylko kilka tygodni na zapoznanie go ze światem – co nie oznacza, że po 12. tygodniu życia pies już się nie uczy, nie poznaje świata i jest zamknięty na nowe bodźce. Cezura 12. tygodnia jest o tyle ważna, że do tego czasu szczenięta są bardzo wrażliwe na procesy socjalizacyjne, a zaniedbania w tym czasie często są niemożliwe do odrobienia.

Socjalizacja

Ważne aby nasz maluch był wprowadzony w świat na zasadzie pozytywnych wzmocnień, żeby poznawane otoczenie było przyjemne i kolorowe. Dzięki temu u psa wywołamy naturalne, pozytywne skojarzenia z kontaktu z innymi ludźmi, psami, dźwiękami, miejscami czy sytuacjami. Pewne działania należy zaplanować, aby szczenię mogło poznać nowe miejsca i sytuacje, ale bez presji i w sposób przemyślany. Nic na siłę!

socjalizacja [łac. socialis ‘społeczny’], 

proces przejmowania przez jednostkę wiedzy, kompetencji komunikacji, umiejętności psychospołecznych, a także systemu wartości i norm, wynikający z oddziaływania środowiska społecznego.

Błędy podczas socjalizacji:

  1. Chcemy za dużo i za szybko

  2. Kwarantanna poszczepienna – bezwzględne przestrzeganie

  3. Pozostawienie szczeniaka bez wsparcia w trudnych sytuacjach

  4. Brak planu pracy z psem

  5. Narażanie na nadmiar bodźców – „oswajanie” na siłę

Za dużo i za szybko

Mamy już naszego upragnionego papisia, przeczytaliśmy o socjalizacji i chcielibyśmy pokazać mu cały świat. Najlepiej w pierwszym tygodniu kiedy maluch trafia do domu, zabieramy go na dworzec kolejowy, do psiego parku (bo ma socjalizować się z innymi psami), do komunikacji miejskiej etc. Niestety bez planu możemy maluszkowi tylko zaszkodzić, ponieważ zbyt duża ilość bodźców może być bardzo stresująca dla malucha, więc zamiast efektu oswajania możemy mieć efekt odwrotny. Po pierwsze dajmy szczeniakowi chwilę na oswojenie się z nowym miejscem, jego nową rodziną. Pozwólmy się poznać, bądźmy dla psa wsparciem i od początku pracujmy nad budowaniem więzi.

Kwarantanna

Jest takie magiczne słowo, które mówi o tym, że nasz szczeniak powinien przesiedzieć w domu cały moment socjalizacji, aby nie załapał jakiegoś choróbska. Kwarantanna nie oznacza bezwzględnego zakazu wychodzenia z psem na zewnątrz. Nie jest to też zakaz pokazywania i oswajania ze światem. Jak zajmować się szczeniakiem aby był bezpieczny? Przede wszystkim weźmy sobie do serca to, że pies może mieć obniżoną odporność po podaniu szczepień, ale możemy zapewnić mu komfortowe miejsca do spacerowania, gdzie nie ma wielu zanieczyszczeń, odchodów zwierząt, gdzie nie pląsają swawolnie inne obce psy. Na pierwsze spacery wybierzmy się w miejsca znane, które nie leżą w ciągu komunikacyjnym, wybierzmy jakieś bezdroża, gdzie pies będzie mógł sobie eksplorować teren i spędzajmy czas razem.

Zosia samosia

Szczeniak często szuka wsparcia u swojego opiekuna, ale zdarza się, że nieumiejętnie odczytujemy jego intencje. Psy w zabawie często się podgryzają, wskakują na siebie, pacają się łapkami lub biegają dookoła siebie. Należy jednak pamiętać, że są to ogromne emocje i szczenięta, które są bez kontroli mogą pójść krok dalej. Zatraca się pewien balans w zabawie i nasz szczeniak zamiast się świetnie bawić ucieka przed innymi psami. Nie powinniśmy pozwalać na takie niekontrolowane interakcje, bo mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc w  poznawaniu psich koleżków. Uczmy psa spokojnego przebywania przy innych psach, mijania innych psów / ludzi. Nie pozwalajmy na niekontrolowane kontakty z psami, ludźmi lub dziećmi.


Warning: preg_match(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 12 in /home/lifeofdo/domains/topdogszkola.pl/public_html/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/shortcodes/vc-basic-grid.php on line 173

Oswajanie” na siłę

Maluch powinien otrzymać jak najwięcej pozytywnych skojarzeń podczas socjalizacji, dlatego nie powinniśmy ignorować sygnałów stresu. Pies nie nauczy się znosić trudnych sytuacji na komendę, dlatego nie należy mylić nauki komend z socjalizacją. Dobrze zsocjalizowany pies radzi sobie z trudnymi sytuacjami, lepiej odnajduje się w nowych miejscach, potrafi radzić sobie ze stresem. Zawsze dajmy psu czas na poznawanie nowych miejsc, maluch powinien czuć się komfortowo aby mógł zyskać nowe kompetencje. Będąc świadomym przewodnikiem psa, będzie mu o wiele łatwiej w naszym świecie.

Pamiętajcie, że pies zaczyna swoją nową przygodę od momentu przekroczenia progu waszego domu, dlatego ważne są także dla niego zasady oraz postawienie pewnych granic, które umożliwią Wam budowanie relacji. Okres szczenięcy jest najlepszym momentem aby wskazać psu w jaki sposób powinien radzić sobie z emocjami, jak ważny jest odpoczynek i relaks.

Kupując psa z hodowli, sprawdźcie historię hodowcy, zapoznajcie się z informacjami, odwiedźcie go i porozmawiajcie o szczeniakach. Część pracy socjalizacyjnej jest właśnie na barkach hodowcy, dlatego decydując się na psa pamiętajcie, aby zakupić go z zarejestrowanej hodowli. Dobrze prowadzony szczeniak, od krytycznego momentu socjalizacji będzie dla Was wspaniałym towarzyszem na lata, a pewnych zaniedbań nie da się odpracować choćbyśmy bardzo tego chcieli.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *